Vuoden 2004 parhaat palkittu

2.5.2005  |  Julkaistu kategoriassa Ajankohtaista

Oulunsalon Vasaman kevätkokouksessa 26.4.05 kirkonkylän koululla palkittiin seuran urheilijoita ja toimitsijoita vuoden 2004 ansioista sekä jaettiin urheilijoille stipendit ja seuramitalit kauden 2004-2005 menestyksen perusteella.

Vuoden 2004 Urheilija
Juho Rajala, lentopallo
– SM-lopputurnauksen kuudes, OsVa A-pojat 2004
– Power Cupin mestaruus, OsVa A-pojat 2004
– SM-sarja, OsVa A-pojat syksy 2004
– SM Liiga (Lentopalloseura Etta), pelipaikka libero
– Miehet U-21 maajoukkue, EM-karsinnat
– Opiskelee Ouluseutu Urheiluakatemiassa (Kastellin lukio)
Vuoden Urheilijamme myös v. 2000

Vuoden 2004 Valmentaja
Terho Korkiakoski, lentopallo
– Vuoden joukkueen valmentaja
– F-poikien ja -tyttöjen pallokerhot kaudella 2003-2004
– F-pojat ja -tytöt kaudella 2004-2005

Vuoden Joukkue 2004
E tytöt I (kausi 2003-2004), lentopallo
Sara Salo, Katja Kylmäaho, Hanna Palosaari, Minttu Korkiakoski, Jenna Sarpola, Essi Martinmäki ja Alisa Pyrrö, valmentajat Risto Kylmäaho, Terho Korkiakoski ja Reijo Sarpola
– E-tytöt Aluemestaruus 2004
– E-tytöt Power Cupin mestaruus 2004
– D-tytöt syksyn 2004 Aluesarjan voitto
ja D-tyttöjen Aluemestaruus 2005

Vuoden Puuhanainen 2004
Johanna Lehtosaari, hiihto ja suunnistus
– aktiivista, jo nuoresta saakka jatkunutta monivuotista ja monipuolista toimintaa kahden lajin, hiihdon ja suunnistuksen talkoolaisena, vetovastuussa ja johtotehtävissä
– Liikuntakoulun opettajana hyvä linkki seuran ja kunnan välillä

Vuoden Puuhamies 2004
Jorma Pasanen, pesäpallo ja hiihto
– vuosien (vuosikymmenten) aktiivinen työsarka lähes kaikkien lajiemme parissa moninaisissa tehtävissä, (erityisesti pesäpallon ja hiihdon parissa, niin valmentajana, pelinjohtajana, talkoolaisena, jaostotyössä, kuuluttajana, korjausmiehenä, harrastajana jne
– oikeastaan ihme ettei ko. titteliä ole jo aiemmin annettu Jormalle

Vuoden Toivo 2004
Heidi Helanen, pesäpallo
– nuori tulevaisuuden tekijä ja vastuunkantaja, palkittu jo Vuoden Nuori Johtaja –tittelillä Pohjois-Suomen Pesiksen toimesta viime kesän junnuleirin johtajuudesta, uusia haasteita edessä tulevaisuudessa, mm. valtakunnan leirin johtajuus Oulussa heinäkuussa
– myös juniorijoukkueiden vetäjä ja valmentaja/ pelinjohtaja sekä pesiskoulun ohjaaja
– lajiliittojen Nuori Johtaja –koulutus on hyvä esimerkki nuorten rekrytointi –ohjelman onnistumisesta, sen kautta saadaan uusia nuoria vetäjiä ja vastuuta ottavia seuratoimijoita, ko. koulutus on seuratoiminnassa hyvä vaihtoehto ja mahdollisuus urheilu-uralle

Stipendit ja seuramitalit:
Lentopallo M40, SM-kulta
Jouko Hassi, Timo Heikkinen, Timo Kenakkala (pelaajavalmentaja), Risto Kylmäaho, Arto Marttila, Esko Niemelä, Hannu Orava (kapteeni), Teuvo Peltokorpi, Matti Saarijärvi, Kari Seppä, Jouni Siika-aho, Heikki Viitala
– upea huipulle tuleminen tai paluu monen pelaajan kohdalla, pitkä ja palkitseva ura mallina nuoremmille
– monet joukkueen jäsenistä toimivat myös ohjaaja- ja valmentajatehtävissä muissa, lähinnä junnujen joukkueissa

B-pojat (kaudella 2004-2005), aluemestaruus + SM III
Sakari Alapuranen, Lauri Hokkinen, Jouni Holappa Antti Jakku, Aki Jokela, Ville Kaksonen, Mika Kiuttu, Ernest Lawson ja Sami Mikkola, valmentajat Lauri Kiuttu ja Markku Alapuranen.
– aluemestaruus syksy 2004 ja SM III kevät 2005 Seinäjoki, Lauri ja Aki valittiin yleispelaajina myös SM-kisojen All Starsiin. Pojat ovat jo tottuneita menestyjiä, aktiivisia harjoittelijoita ja tavoitteellisesti tulevaisuuteen suuntaavia.

Seuramitalit:
Lentopallo: C-pojat (kaudella 2004-2005), aluemestaruus (+ SM IV)
Juho Haapakoski, Oskari Hannunen, Ville Kaksonen, Janne Laikola, Aleksi Niemelä, Panu Paakkari, Jyri Puolakka, Mika Rajala, Jaakko Siika-aho ja Tuomas Yli-Korpela, valmentaja Jorma Rajala.
– aluemestaruus syksy 2004 ja pääsy SM-sarjaan, jossa sijoitus IV
– tulossa A- ja B-poikien viitoittamaa tietä hyvää vauhtia perässä, SM-mitali jo tosi lähellä

Pesäpallo: Miehet II, aluesarjan pohjoislohkon voitto ja maakuntasarjaan nousu
Ari-Pekka Anttila, Henri Kaakinen, Petri Kaakinen, Tero Kaakinen, Mikko Koski, Samuli Maronen, Jussi Mäntymaa, Esa Pietiläinen, Samuli Raitanen, Jaakko Syrjäpalo, Jyrki Syrjäpalo, Jussi Särkkä, Jarmo Tuovinen ja Antti Mäntylä, pelinjohtajana Iiro Åman, joukkueenjohtajana ja valmentajana Jorma Pasanen.
– aluesarjan pohjois-lohkon voitto ja maakuntasarjaan nousu
– nuoret miehet näyttivät mallia, että takaa tullaan nuoruuden innolla ja voimalla
– myös alempia sarjanousijoita on hyvä muistaa tavoitteiden täyttyessä

Hiihto:
Mika Maaninka, M35 10km (V), piirinmestaruuskulta
– uutta nousua ja harjoitusintoa ”ikämiesten” sarjoihin siirtymisen jälkeen, menestystä lisäksi mm. Oulun maakuntaviestijoukkueessa

Kai Lappalainen, M45 5km (V), piirinmestaruushopea
– haapajärvinen luottohiihtäjämme pm-taistoissa ja veteraanien SM-kisoissa, hiihtovauhti nuorempien menijöiden luokkaa

Suunnistus (”grand ladyt”):
Maija Pelkonen, D55, Hiihtosuunnistuksen PSM III
Pirkko Sorvari, D60, Hiihtosuunnistuksen AM II
– talvi- ja kesäsuunnistus sujuvat näiltä ladyilta myös ”kypsissä kymmenissä”, esimerkillistä naisenergiaa nuoremmille

© Oulunsalon Vasama ry - Toteutus: TMI Markus Haataja